stomatološka ordinacija Čeović - preventivna stomatologija

Najraširenija bolest zuba je zubni karijes. Razvoj karijesa osobito pospješuje prehrana bogata šećerima, koje će bakterije u našim ustima razgrađuju. Tijekom tog procesa nastaju kiseline koje smanjuju pH vrijednost u ustima (5,2 – 5,5).  U takvom okruženju nastale kiseline prvo omekšaju, a zatim i rastapaju caklinu zuba, što otvara put  razvoju zubnog karijesa. Ne treba zanemarivati prve promjene koje  ukazuju na oboljenje zuba, najčešće s početnim ili već razvijenim karijesom.

PREPOZNAJTE SIMPTOME KVARENJA ZUBA

Prvi simptome mogu ukazivati na o oboljenju zuba s karijesnim promjenama. Početne promjene, pogotovo ako se nalaze na skrivenim dijelovima zuba, vjerojatno nećemo primijetiti, no s pojavom prvih simptoma potrebno je što prije posjetiti stomatologa, a simptomi promjena su:

  • osjetljivost na promjenu temperature
  • osjetljivost na slatku hranu ili napitak
  • osjetljivost na zagriz
  • neugodan zadah
  • pojava zubobolje
  • postupno ili iznenadno oticanje lica

LIJEČENJE KARIJESNIM PROMJENA

Može proći neko vrijeme do pojave prvih simptoma koji će nas upozoriti na oboljenje zuba, što napredovanjem bolesti dovodi do težih stanja, pa čak i gubitka zuba. Liječenje ovisi o obimu razvoja karijesa, a obično se razvoja kroz faze 

KARIJES JE UNUTAR CAKLINE ILI DENTINA

Kada je karijes unutar tvrdih dijelova zuba (cakline ili dentina), stomatolog će ga dobro očistiti. Nakon toga će izgubljeni dio krune zuba nadoknaditi ispunom. Danas stomatolozi više koriste kompozitne ispune („bijela“ plomba) radi specifičnog vezanja  sa zubom i puno su bolje od starih amalgamskih ispuna („crna“ plomba).

PRODOR KARIJESA DO ŽIVCA

Bez rane intervencije uklanjanja karijesa, napredovati će i stići će do pulpe (živca).  To je početna faza prodora bakterija u unutrašnjost zuba. U ovom stadiju moguće je pokušati prekriti pulpu posebnim preparatom kako bi se oporavila i zadržala svoju funkciju. Uz dobru procjenu stomatologa  moguć je oporavak pulpe i ovu terapiju vrijedi pokušati. Ukoliko uspije, zub ostaje sa živcem i reagirati će na sve podražaje.

Ukoliko izostane reakcija zuba na podražaje ili ako se jave bolovi, sljedeći korak će biti endodontska terapiju (“vađenje živca”), a ista terapija se provodi i kod obimnog karijesa i ulaska bakterija u pulpu. Stomatolog će prije terapije, posebnim aparatom ili pomoću rentgenske snimke zuba, odrediti dužinu do vrška korijena radi određivanja prostora terapije. Iza toga, stomatolog će posebnim „iglicama“ izvaditi pulpu i obraditi stjenke kanala. Tako će se odstraniti pulpa, bakterije iz korijenskog kanala i biti će pripremljen za punjenje. Endodontsku terapiju nastoji se završiti u jednoj ili dvije posjete stomatologu, nakon čega slijedi izrada ispuna. Ovaj zahvat uvijek se obavlja uz lokalnu anesteziju

stomatološka ordinacija Čeović - karijes
faze napada karijesa

KARIJES JE STIGAO DO VRŠKA ZUBA

Teška će situacija nastati kada bakterije iz karijesa razore cijelu pulpu i dođu do vrška zuba, što će biti uzrokom upale u kosti. Kod akutne upale javljaju bolnost i otok. Kod  kronične upale koja je uglavnom bez simptoma, na vršku korijena razvije se granulom. Bila upala akutna ili kronična, opet se pristupa endodotskom liječenju. Nakon uklanja pulpe i bakterija, puni se korijenski kanal, nakon čega se očekuje nestanak kroničnih upalnih promjena. Tak nakon nekoliko mjeseci, moguće je na rentgenskoj snimci vidjeti stvaranje kosti i ostale rezultate terapije.

stomatološka ordinacija Čeović endodoncija
stomatološka ordinacija Čeović endodoncija

NARUČITE SE NA STOMATOLOŠKI PREGLED

    Vaše ime (obavezno)

    Vaš email (obavezno)

    Broj telefona (obavezno)

    Odaberite uslugu/tretman(obavezno)

    Napišite datum i vrijeme dolaska (obavezno)